הטבות מס: למי הן מגיעות?

אם אתם תושבי ישראל ומשלמים מס הכנסה, סביר מאוד להניח ששמורות לכם כמה וכמה הטבות מס לניצול, שיפחיתו משמעותית מחבות המס השנתית לתשלום. מהן ההטבות שמגיעות לכם וכיצד מקבלים אותן? הכל כאן.

מהן הטבות מס?

כל אזרח ישראלי שמשלם מס הכנסה, עשוי להיות זכאי לשורה של הטבות מס שהמדינה מכירה בהן בהתאם לתרחיש או לסוג התשלום. תכלית ההפחתה מחבות המס היא בכדי לעודד את הציבור לבצע פעולות מסוימות שחייבות במס ושיש להן ערך ציבורי וחברתי המקדם את המחייה והשירות לאזרחים.

הטבות המס האפשריות משתנות מאדם לאדם, כאשר חלקן ניתנות בדרך של ניכוי אותו אפשר לתרגם בפשטות ל”הנחה” בסכום המס. כך לדוגמה, עוסק מורשה המשלם מע”מ, רשאי לנכות מהתשלום את מס התשומות בעבור הוצאות מוכרות בעסק שלו.

חלק אחר מההטבות מתקבל בדרך של זיכוי, שבמסגרתו ניתן לאזרח החזר כספי מסכום המס שכבר שילם. כך לדוגמה, אדם שברשותו נקודות מס הכנסה שמגלמות שווי כספי, יוכל לקזז מהן את חבות המס הכוללת ולקבל החזר בעבור ההפרש שכבר שילם.

סוגי הטבות מס

כפי שקראתם, הטבות מס בישראל ניתנות בשני מצבים, עליהם נפרט כעת בהרחבה:

ניכוי מס

הניכוי מקטין הלכה למעשה את שיעור ההכנסה של עובד החייב במס, משום שהוא דורש מהנישום לשלם למס הכנסה (לרוב באופן מידי) בעבור פעולות מסוימות.

הניכוי המוכר ביותר הוא ניכוי מס במקור, שבמסגרתו המשלם הוא זה שאחראי לתשלומי המס של מקבל התשלום והעברתו למס הכנסה. ניכוי מס במקור מתרחש למשל כאשר לקוח מסוים משלם לבית עסק עבור מוצר או שירות כלשהו, אך גורע ממנו אחוז מסוים שאותו הוא מחויב להעביר למס הכנסה.

ניכוי דומה מתרחש גם בעת קבלת רווחים מדיבידנד ומכירת ניירות ערך (הבנק גורע את סכום המס מרווחים אלה) ומדמי שכירות החל מתקרה מסוימת שנקבעה בחוק.

גם מעסיקים מנכים במקרים רבים את המס משכר העובדים, כך שהוא מועבר ישירות למס הכנסה ולא עובר דרך התלוש. ניכוי מס חל גם במקרים של זכייה בפרסים והגרלות, בקבלת מענקים ומהכנסות רבות נוספות.

זיכוי מס

זוהי הטבה הניתנת במטרה להקטין את שיעור המס שאותו עובד שכיר אמור לשלם בפועל. מס הכנסה שעורך חישוב שנתי של חבות המס, בוחן בעת החישוב את כל הטבות המס שאותו עובד זכאי להן וכעת מקזז אותן מסכום התשלום.

זיכויי המס מתרחשים כמספר רב של הטבות אפשריות, למשל על הפרשות פנסיוניות, במגורים ביישוב פריפריאלי מזכה, בשל הורות לילדים עד גיל 18, בעבור שירות צבאי, לימודים אקדמיים ועוד.

למי מגיעות הטבות מס?

החדשות הטובות הן שכמעט כל אדם בישראל ימצא את עצמו זכאי להטבות מס כאלה ואחרות ולכן מומלץ לבדוק את זכאותכם המדויקת מול גורם המתמחה בתחום המיסוי. לפניכם כמה מצבים נפוצים שבהם תתרחש הטבה במס בשיעור משתנה:

תושבי ישובים

אנשים המתגוררים ביישובים פריפריאליים זכאים להטבה שנתית קבועה במס, בשיעור שנע בין 7%-20% בהתאם לקביעת מס הכנסה לגבי כל יישוב. רשימת היישובים המדויקת מתעדכנת מידי שנה ומכילה יישובים מאילת ועד קריית שמונה.

בין היישובים הרבים ניתן למצוא את קצרין (12%), עכו (12%), ניר עם (20%), משמר הנגב (7%), מטולה (14%), בית שאן (12%) ועוד.

הטבות מס לפנסיונרים

פנסיונרים זכאים לשורה יחסית ארוכה של הטבות במס, בראשן הנחה משמעותית במשיכת כספי קופת הגמל אחרי גיל 60 (מס בשיעור 15% במקום 25% בהתאם לתיקון 190) ופטור על קצבת זקנה.

הזכאות להטבות מס בקרב פנסיונרים מתבטאת גם בהקלות לבני 60 ומעלה בתשלום מס רווחי הון (תשלום בהתאם למס שולי בלבד), נקודות זיכוי עקב בן/בת זוג שמרוויחים 2,000 ₪ ומטה בחודש ופטור מס בהשכרת דירה. החל מגיל 74 יינתן גם פטור על הכנסות מריבית מזכה.

כדאי לקרוא: החזרי מס לפנסיונרים.

הטבות מס לעצמאיים

עצמאיים נהנים מהטבות מס בגין הפקדות בקרן השתלמות הנחשבת כהוצאה מוכרת וקבלת פטור ממס על רווחי הקרן בעת המשיכה (עד לתקרה שנתית של 18,960 ₪). הטבה נוספת ניתנת בשל הפקדה לקרן פנסיה או קופת גמל בשיעור של עד 16.5% מההכנסה ועד לתקרה של 23,496 ₪. כך או כך, מומלץ לבדוק אחת לכמה שנים זכאות להחזרי מס לעצמאיים.

אפשרות נוספת היא להפקיד כספים לקופת גמל להשקעה, עד 72,616.5 ₪ בשנה ולמשוך את הכספים בעת הפרישה בפטור מס מלא.

 • הנתונים מעודכנים לשנת 2022.

הטבות מס לאלו שמפרנסים את בני זוגם

עובדים שבן או בת זוגם אינם עובדים והם הנושאים בנטל הכלכלי הבלעדי, זכאים לנקודת זיכוי שנתית במס הכנסה, המסתכמת בהטבה בסך 2,676 ₪ בשנה (נכון לשנת 2022). זאת בתנאי שהם או בני הזוג נמצאים בגיל הפרישה, עיוורים או נכים בשיעור של 90% ומעלה.

הטבות מס לשכירים

שכירים זכאים למספר גדול יחסית של הטבות מס המגולמות כהחזר רטרואקטיבי בהתאם לתרחישים לאורך השנה: יציאה לחל”ת, חל”ד או אבטלה, הפקדות פנסיוניות עצמאיות (מומלץ להרחיב על היתרונות של המהלך לפני שתשקלו אותו), הפקדות לביטוח חיים או ביטוח משכנתה. ניתן לקבל את ההטבות גם רטרואקטיבית, וכדי לעשות זאת, יש לבדוק זכאות להחזרי מס לשכירים.

הטבות מס לחיילים

כל מסיימי השירות הצבאי או שירות לאומי זכאים לנקודה עד שתי נקודות זיכוי במס בהתאם להיקף השירות שביצעו בפועל. מימוש הנקודות יתרחש בכפוף להצהרה שתצורף לטופס 101 במקום העבודה.

הטבות מס להורים

הורים לילדים זכאים למספר נקודות זיכוי שנתיות בהתאם לגיל ילדיהם (עד לגיל 18 ו-3 חודשים) ולעתים גם על סמך מצבים מיוחדים כמו לימודים במסגרות החינוך המיוחד, החזקת ילד במוסד או ילד נטול יכולת וכן במקרים של נכות ילדים הגבוהה מ-90% (ומזכה בפטור מס והנחות משמעותיות בחשבונות).

תהליך מימוש הזכאות

כדי לקבל את הטבות המס המזכות שלכם, תידרשו לתהליך בירוקרטי קטן מול רשות המיסים:

הגשת בקשה להטבת המס הרלוונטית

 • ניכוי מס במקור – טופס 0126 לדיווח על תשלום הכנסת עבודה לעובד או טופס 0856 לדיווח על תשלום הכנסה חבת ניכוי. יש להעביר את הדו”ח המתאים עד לתאריך 30.4 בשנה העוקבת לדיווח זה.
 • ניכוי מס תשומות – מתרחש בכפוף להגשת דו”ח מע”מ וצירוף קבלות על ההוצאות והגשת חשבוניות מקור.
 • תיאום מס – הגשת טופס 116 להקלה ותיאום מס בצירוף תלוש שכר אחרון מכל מקומות העבודה.
 • בקשה להחזר מס – הגשת טופס 135 לקבלת החזר מס בגין כל מצב מזכה שבגינו התקבלו נקודות מס.
 • משיכת כספי פנסיה בפטור מס – טופס 159 שיאושר בכפוף להוכחת מות החוסך ע”י מוטביו, נכות קבועה של 75% ומעלה, הוצאות רפואיות גבוהות (מחצית מסך ההכנסה השנתית) או הכנסה נמוכה מתחת לשכר המינימום לשני בני הזוג.

צירוף מסמכים מתאימים

 • צילום תלושי שכר
 • אישורים על קצבה או זכאות לקצבה
 • אישורים על דמי אבטלה, דמי לידה וכיוצ”ב
 • תעודת נכות, תעודת עולה חדש, תושב חוזר, תעודת גמלאי
 • אישורים על מענקים, פיצויים, ימי מחלה
 • אישור תושבות, שחרור מצה”ל, זכאות לתואר אקדמי
 • קבלות על הוצאות, תרומות, רווחים משוק ההון, תשלומי מס קודמים

המתנה לאישור הבקשה וקבלת ההטבה

רשות המיסים מתחייבת לטפס בבקשות לזיכויי מס בתוך שנה, אם כי ברוב המקרים הבקשה תטופל כבר בתוך 4 חודשים. מרגע שאושרה, יועברו ישירות לחשבונכם כספי החזר המס.

במקרה של ניכוי לעוסקים ולחברות, הניכוי יבוצע מידית בכפוף להגשת הדוחות. אם נגבה מס יתר, העוסק רשאי למלא טופס בקשה להחזר מס ולקבל בחזרה את ההפרש.

בשורה התחתונה:

הטבות מס הן הדרך של המדינה לתגמל את אזרחיה ולמנוע מהם חבויות מס גבוהות שמקשות על המחייה והיכולת להתפרנס. אנו ממליצים בחום שתכירו לעומק את זכויותיכם מול מס הכנסה, תבינו למה אתם זכאים ומתי ותנצלו את מלוא האפשרויות שלכם כדי להגיע לתשלום יעיל והוגן בסוף השנה.

שאלות ותשובות

האם מגיע לכם החזרי מס?

מלאו שאלון קצר שיסייע לכם לגלות אם מגיעים לכם החזרים כספיים.

מאמרים נבחרים

מס מונית לאחר 3 שנים

מס על מונית לאחר 3 שנים – מה חשוב לדעת?

מאמר מקיף על מיסוי מוניות לאחר 3 שנים. כולל הסבר על חוק המע”מ, השלכות כלכליות, דרכי התמודדות ועצות חשובות. מדריך חובה לכל בעל מונית שרוצה לחסוך במס ולהימנע מקנסות.

פטור ממס שבח: מדריך מקיף

גלה תובנות חיוניות לגבי מיסוי נדל”ן בישראל, המותאם לתושבי חוץ. מדריך מקיף זה בוחן מיסוי חברות, רווחי הון, פטורים ותכנוני מס אסטרטגיים, כולל ההשפעות של הצעות מס חדשות על בעלי בתים זרים. חשוף את המורכבות של פטורים ממס שבח וייעל את השקעות הנדל”ן שלך בישראל.

מס על קניית דירה

מס על קניית בית

גלו את שיעורי המס וההקלות החיוניים לרכישת בית בישראל בעזרת המדריך המעמיק שלנו. למדו על שיעורי מס רכישה מיוחדים, הטבות לעולים חדשים וכלים מעשיים לחישוב מס מקרקעין. קבל תובנות מקצועיות למקסום השקעת הנדל”ן שלך בישראל.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות