הר הבריאות

אם ביטוח הוא שירות שאנו רוכשים לצרכי הגנה, הרי שהמניע העיקרי ברכישת ביטוחי בריאות יהיה להגן עלינו מפני אירועים רפואיים, גופניים ונפשיים שונים, בהם נידרש להוצאות כלכליות ולזכויות רפואיות בהיקף רחב.

האם ידעתם שניתן לבדוק את הכיסוי הרפואי המלא שלכם דרך אתר הר הבריאות? בואו לקרוא הכל על היוזמה החדשה של משרד האוצר ורשות שוק ההון, שמייצרת שקיפות וסדר בנוגע לביטוחי הבריאות של הישראלים:

מהו הר הבריאות?

הר הבריאות הוא למעשה שם ייעודי וכולל לבדיקת ביטוחי הבריאות המבוצעת באתר הר הביטוח – אתר אינטרנט ממשלתי של משרד האוצר, בו כל אזרחי המדינה זכאים לבדוק את תמונת הביטוחים המלאה שקיימת על שמם ולהבין מהם הכיסויים הקיימים להם. בהר הביטוח עולה מידע לגבי סוגים רבים של ביטוחים, כמו רכב, דירה, ביטוחי חיים וגם ביטוחי בריאות. הר הבריאות כשלעצמו, הוא האזור שבו מוצגות פוליסות הבריאות השונות הקיימות למבוטח, כאשר גם לקופות החולים השונות ישנו מאגר נתונים בו ניתן להתעדכן, תחת שם דומה.

כניסה להר הבריאות

בכל מנוע חיפוש עליכם לרשום “הר הביטוח” ולחפש את האתר הממשלתי. לרוב מדובר בתוצאה האורגנית הראשונה שתופיע לאחר הזנת מילת החיפוש. לאחר מכן עליכם לבצע תהליך הזדהות, אם יש לכם את פרטי המערכת הזהות הממשלתית הזינו את הפרטים. אם לא, תוכלו לבצע את הכניסה באופן ידני. חלק מתהליך הכניסה ידרוש מידע נוסף כמו תאריך הנפקת תעודת הזהות שלכם. האתר מאובטח ובטוח ולכן אל תחששו להזין את הפרטים. לאחר הכניסה לאתר, היכנסו לאזור הר הבריאות ובדקו את ביטוחי הבריאות על שמכם.

ביטוחי בריאות – בואו נעשה סדר!

בישראל, קיימים מספר ביטוחי בריאות שהציבור זכאי להם, או יכול לרכוש כדי להרחיב את הביטוחים הבסיסיים.

  • הביטוח הראשוני והבסיסי הוא ביטוח בריאות ממלכתי. ביטוח זה הוא מעין ביטוח בריאות חובה שמשולם בכל חודש מתלוש המשכורת של העובדים ומהווה דמי ביטוח בריאות. ביטוח הבריאות משייך כל אדם לאחת מקופות החולים הקיימות בארץ לפי בחירתו.
  • ביטוח בריאות משלים הוא ביטוח בהתאם לבחירתו של המבוטח בסל הממלכתי. במסגרתו של הביטוח המשלים, כל אדם יכול להגדיל ולהעשיר את הסל שלו תמורת סכום חודשי נוסף.
  • ביטוח בריאות פרטי הוא אופציה נוספת שלא כל אדם חייב שתהיה לו. חברות ביטוח שונות מציעות פוליסות שונות עם כיסויים רחבים יותר, שאינם קיימים בביטוח בריאות ממלכתי ומשלים, עם הטבות משתלמות, זכויות רפואיות נוספות (למשל היכולת להתנתח בבית חולים פרטי) ועוד. כאן הפוליסות מגוונות מאוד וביניהן ניתן למצוא ביטוחי תאונות אישיות, גילוי מחלה קשה, אובדן כושר עבודה, ביטוחי בריאות פרטיים כלליים, ביטוח ניתוחים, נכות כללית ועוד. ביטוחי הבריאות הפרטיים עולים מטבעם יותר, אך בהתאמה מציעים גם מגוון כיסויים רחב.

ביטוחי בריאות כפולים – למה זה קורה?

כאשר לאדם מסוים יש שני ביטוחי בריאות זהים או יותר בכמה חברות ביטוח – יש לו כפל ביטוחי. מדובר בתופעה בלתי רצויה ובלתי משתלמת למבוטחים, שכן בעת מקרה הביטוח הם לא יוכלו לתבוע את שתי חברות הביטוח כדי לקבל תגמולים כפולים, אלא רק את אחת מהן. למעשה, רק במקרים מאוד ספציפיים של ביטוחי תאונות אישיות, ניתן יהיה ליצור מראש פוליסה המתירה כפל. עניין הכפל מתאפשר גם מכוחם של ביטוחי ריסק מסוימים וחשוב לבחון את הנושא בעת עריכת הפוליסה. בכל מקרה אחר, התשלום נלקח מהמבוטחים פעמיים, אך לא יפיק להם פיצויים כפולים בשום אופן.

קיימים לא מעט מקרים של ביטוחי בריאות כפולים בקרב הישראלים, הנגרמים ממספר סיבות:

  • בלבול – אדם מסוים רצה להחליף חברת ביטוח, אך מחוסר ידע או חוסר הבנה לא ביטל את הפוליסה בחברת הביטוח הקודמת שלו.
  • פניות רבות של חברות הביטוח – זה לא חדש שחברות ביטוח מתקשרות ללא הפסקה ומנסות לשכנע אנשים רבים להצטרף לביטוחי בריאות שונים. לעיתים הנושא מבלבל ואנשים רבים רוכשים את הפוליסה והם לא יודעים שיש להם כבר אחת זהה.
  • ביטוחים דרך מקום העבודה – לפעמים מקום העבודה מציע ביטוחי בריאות ועובדים רבים נענים לבקשה, מבלי לדעת או לזכור שיש להם כבר ביטוח בריאות זהה בחברה אחרת.

מה עושים במקרה של כפל ביטוחי?

ראשית, נסו להבין מדוע נוצר הכפל הביטוחי. האם רציתם שני ביטוחים? האם חברת ביטוח אחרת טעתה ולא ביטלה את הפוליסה למרות שביקשתם? האם ייתכן שאתם מכוסים בפוליסה של בני הזוג ולא הפנמתם זאת עד כה? הבנת הסיבה תוכל לעזור לכם בהמשך התהליך. בכל מקרה, סביר להניח שעליכם לבטל את אחת הפוליסות. אם אינכם יודעים מי מבין הפוליסות עדיף לבטל או כיצד למטב את התיק הביטוחי שלכם, מומלץ לפנות בהקדם לגורם מקצועי שיאבחן את הנתונים וימליץ לכם על הכיסויים הטובים ביותר עבורכם.

היתרונות של בדיקת ביטוחי בריאות בהר הבריאות

הר הביטוח ובתוכו הר הבריאות, מהווה שירות מעולה והכרחי בעל יתרונות רבים:

חיסכון בכספים

המערכת ברורה ואינטואיטיבית לתפעול, תוך שהיא מאפשרת להבין האם קיים כפל ביטוחי והיכן. כפל ביטוחי פירושו תשלום כפול שלא לצורך על אותו השירות בדיוק. בדיקה דרך האתר תסב את תשומת ליבכם לנושא ותחסוך בפועל כספים רבים. נוסף לכך, אם הוצע לכם ביטוח בריאות במחיר מסוים, תוכלו להיכנס להר הבריאות, לבדוק את הביטוח הקיים ולהשוות מחירים.

מערכת בטוחה

הר הביטוח ובתוכו הר הבריאות הם מנועי חיפוש של רשות ההון והאתר הוא אתר ממשלתי. על כן מדובר באתר בטוח לחלוטין שאיננו שומר את פרטי המשתמשים והם יימחקו אוטומטית, ללא כניסה או תיוק במאגר נתונים כלשהו.  

הצגת התמונה המלאה

לא כל התושבים במדינה מבוטחים בחברה אחת. יש אין ספור חברות ביטוח במשק הישראלי ואין ספור ביטוחים שונים. לפעמים ההיצע הגדול מבלבל וקשה להבין איפה בוטחנו ובאיזה סוג ביטוח. הר הביטוח מרכז את כל הביטוחים ואת כל חברות הביטוח במקום אחד. הוא משקף את סוג הביטוח הקיים, סכום הפוליסה, תאריכים בהם הפוליסה בתוקף ומקשר אתכם לגוף בו נוצרה הפוליסה.

לסיכום, הבדיקה בהר הבריאות כדאית, הכרחית ומשתלמת

הבדיקה בהר הביטוח ובהר הבריאות היא בדיקה חינמית! בדיקה זו תעניק לכם כמבוטחים יכולת שליטה והבנה במגוון תחומי חיים ובדגש על ביטוחי הבריאות שברשותכם, כמות הביטוחים, גובה הפרמיות, סוגי הביטוח והגופים המבטחים שלכם. כך תוכלו להשאיר את השליטה אצלכם, לקבל ידע שקוף ומקיף ולקבל החלטות מושכלות בנושא.

שאלות ותשובות

האם מגיע לכם החזרי מס?

מלאו שאלון קצר שיסייע לכם לגלות אם מגיעים לכם החזרים כספיים.

מאמרים נבחרים

מס מונית לאחר 3 שנים

מס על מונית לאחר 3 שנים – מה חשוב לדעת?

מאמר מקיף על מיסוי מוניות לאחר 3 שנים. כולל הסבר על חוק המע”מ, השלכות כלכליות, דרכי התמודדות ועצות חשובות. מדריך חובה לכל בעל מונית שרוצה לחסוך במס ולהימנע מקנסות.

פטור ממס שבח: מדריך מקיף

גלה תובנות חיוניות לגבי מיסוי נדל”ן בישראל, המותאם לתושבי חוץ. מדריך מקיף זה בוחן מיסוי חברות, רווחי הון, פטורים ותכנוני מס אסטרטגיים, כולל ההשפעות של הצעות מס חדשות על בעלי בתים זרים. חשוף את המורכבות של פטורים ממס שבח וייעל את השקעות הנדל”ן שלך בישראל.

מס על קניית דירה

מס על קניית בית

גלו את שיעורי המס וההקלות החיוניים לרכישת בית בישראל בעזרת המדריך המעמיק שלנו. למדו על שיעורי מס רכישה מיוחדים, הטבות לעולים חדשים וכלים מעשיים לחישוב מס מקרקעין. קבל תובנות מקצועיות למקסום השקעת הנדל”ן שלך בישראל.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות