יועץ מס: כל מה שחשוב לדעת עליו

כשהיבטי המיסוי מורכבים וסבוכים כל כך ומייצרים שינויים רבים בזירה האישית והעסקית, חשוב להיערך ולשלוט בהם היטב בעזרת אסטרטגיה פיננסית ממוקדת – אותה יוצר או לכל הפחות מכוון יועץ מס מוכשר. זהו הגורם שיסייע לכם להגשים כל יעד עסקי תוך זיהוי הזדמנויות לצמיחה והגדלת הרווחיות ולתפקד עבורכם כמוח החושב בכל סוגיה הנוגעת לתחום המס. אז מה הוא צפוי לעשות עבורכם ומתי תצטרכו לפנות אליו?

תפקידיו של יועץ המס

אדם שמחזיק בהסמכה מקצועית כיועץ מס, מקבל עליו מספר תחומי אחריות שעתידים להשפיע לאין שיעור על גורלם והחלטותיהם של אנשים פרטיים, עסקים וארגונים בכל סדרי הגודל:

  • גורם מייעץ ומכוון – יועץ המס כשמו כן הוא: יועץ לגורמים פרטיים, שכירים, בעלי עסקים, עצמאיים וחברות בכל סוגיה שנוגעת למיסים.
  • מפקח ומייצג – אחד התפקידים הבולטים בעבודתו של יועץ המס הוא פיקוח, ניהול ומעקב אחר חשבונות של נישומים ובמקרה הצורך ייצוגם מול רשות המיסים ומע”מ בבקשות ופעולות מגוונות.
  • מסייע במילוי טפסים והגשת דוחות – מילוי טפסי בקשות, הגשת דוחות תקופתיים ומסמכים נוספים למס הכנסה ו/או מע”מ.
  • מעניק שירותי תכנון מס – לא אחת נדרשים אנשים שונים, כיחידים או כתאגיד לקבלת החלטות מכוח חבויות המס שיוטלו עליהם בעקבות פעולה כלשהי. יועץ המס מבצע תכנון במגוון מצבים כמו הכנסות מחו”ל, ייעוץ מס לפרישה, קנייה או מכירת דירה ועוד.

יועץ מס לעסקים: איך הוא יעזור לעסק שלכם?

אחת הסיבות העיקריות לחוק ניהול ספרים תקין בכל בית עסק, היא האופן שבו המדינה גובה מכם מיסים: ככל שהיא יודעת מראש מהו בסיס ההכנסות מפעילותכם העסקית, כך היא יודעת כמה בדיוק לגבות מכם משנה לשנה.

תפקידו של יועץ המס הוא לעולם לחסוך לכם בכסף ובבירוקרטיה, מבלי ליצור מצב שבו כספכם מתנגש בדרך כזו או אחרת עם הוראות החוק. לפניכם כל הדרכים בהן הוא ילווה את העסק ויספק לכם שירותים הנוגעים לתחום המיסוי:

  • מילוי, סיוע במילוי והגשת דוחות שנתיים מטעמכם
  • ליווי בכל מקרה של ביקורת מס והצגת הספרים והאסמכתאות
  • כאשר יש צורך בהגשת בקשה כלשהי כמו קיזוז, הפחתת ניכוי במקור או קבלת החזר מס
  • ככל שיש צורך למלא דוחות שנתיים למס הכנסה ולביטוח הלאומי ולהגיש דוחות דו-חודשיים למע”מ
  • כאשר עולה הצורך לערוך תכנון מס כדי להפחית מגובה החבות השנתית
  • אם יש צורך בייצוג מול רשויות המס והמוסד לביטוח הלאומי.

מעבר לכל אלה, יועץ המס יכול לתפקד גם כגורם שמספק לכם ייעוץ עסקי לרבות השגת מימון, ייעוץ בנוגע לדיני עבודה והקמת חברות, ליווי תהליך של סגירת חברה וסגירת התיק במס הכנסה ולטפל בכל אספקט חשבונאי בעסק שלכם. יש יועצי מס שמתמחים גם באופן פרטני בתחומים כמו החזרי מס לשכירים, ביטוח חיים, מס הכנסה שלילי, מעבר מעוסק פטור למורשה ועוד.

מה ההבדל בין יועץ מס לרואה חשבון?

עקרונית, רואה החשבון מחזיק בהשכלה אקדמית נרחבת מאוד בתחומים פיננסיים, כלכליים ומתוקף כך גם מיסויים, מה שלא בהכרח מאפיין את יועץ המס.

השכלה זו מרחיבה משמעותית את תחומי אחריותו של רואה החשבון ולכן גם מטבע הדברים, שכר הטרחה שלו יהיה גבוה יותר. כמובן שיש תיקים פחות מורכבים שבהם ההכנסות מעסק מסוים נמוכות ובהם בהחלט אפשר להסתפק רק בשירותיו של יועץ המס, אך הוא לא יוכל לשמש כמייצג אם יהיה בכך צורך מול הביטוח הלאומי אלא רק תחת הסמכה ספציפית. בניגוד לרואה החשבון, הוא גם איננו עוסק בניהול עסקי ופיננסי הכולל מאזנים, תכנון כלכלי, תשקיפים, גיוס הון וכיוצ”ב.

האם יש הבדל בין יועץ המס למנהל/ת חשבונות? כן, גם כאן יש הבדל משמעותי. בעוד שמנהל החשבונות מטפל בעיקר בניירת הפיננסית של העסק, הוא איננו רשאי לשמש כמייצג שלכם מול רשויות המס – משמע שאין באפשרותו להגיש מטעמכם מסמכים ובקשות או לבצע פעולות.

ומה לגבי החזרי מס?

אחת ההתמחויות הבולטות והנחוצות ביותר של יועץ המס היא החזרי המס לעצמאיים, מכוחם אפשר לקבל החזר כספי ישיר לחשבון הבנק, לעתים בגובה של אלפי שקלים עודפים ששולמו במהלך השנים האחרונות לרשות המיסים.

יועץ המס מספק ליווי מקיף לתהליך – משלב בדיקת הזכאות, דרך הגשת הבקשה להחזר מס על כל מסמכיה ועד לקבלת האישור. לא אחת יש צורך במהלכי המשך כמו למשל קיזוז קנסות במס הכנסה עם סכום ההחזר, כך שהיועץ מתפקד כמייצג לאורך כל הדרך והיכרותו עם שלל החוקים ותקנות המס המורכבות היא נכס לשכירים ועצמאיים שמעוניינים לשמור על מאזן כספי יעיל לטווח ארוך.

בשורה התחתונה:

יועץ המס מגיע עם ניסיון וידע יקרים מפז לגבי חוקיות המיסים המסועפת בישראל והוא מיומן בהתנהלות מול הרשויות, כך שניתן לנהל בעזרתו כל היבט כלכלי בעל זיקה למס. הייעוץ על כל פעולותיו ניתן ללא הבדל לשכירים, עצמאיים, בעלי חברות, משקיעים ועוד, אם כי ישנם יועצים שמתמחים בסוגיה ספציפית (כמו החזרי מס למשל) וניתן לפנות אליהם במטרה לחסוך זמן וכסף.

 

שאלות ותשובות

האם מגיע לכם החזרי מס?

מלאו שאלון קצר שיסייע לכם לגלות אם מגיעים לכם החזרים כספיים.

מאמרים נבחרים

מס מונית לאחר 3 שנים

מס על מונית לאחר 3 שנים – מה חשוב לדעת?

מאמר מקיף על מיסוי מוניות לאחר 3 שנים. כולל הסבר על חוק המע”מ, השלכות כלכליות, דרכי התמודדות ועצות חשובות. מדריך חובה לכל בעל מונית שרוצה לחסוך במס ולהימנע מקנסות.

פטור ממס שבח: מדריך מקיף

גלה תובנות חיוניות לגבי מיסוי נדל”ן בישראל, המותאם לתושבי חוץ. מדריך מקיף זה בוחן מיסוי חברות, רווחי הון, פטורים ותכנוני מס אסטרטגיים, כולל ההשפעות של הצעות מס חדשות על בעלי בתים זרים. חשוף את המורכבות של פטורים ממס שבח וייעל את השקעות הנדל”ן שלך בישראל.

מס על קניית דירה

מס על קניית בית

גלו את שיעורי המס וההקלות החיוניים לרכישת בית בישראל בעזרת המדריך המעמיק שלנו. למדו על שיעורי מס רכישה מיוחדים, הטבות לעולים חדשים וכלים מעשיים לחישוב מס מקרקעין. קבל תובנות מקצועיות למקסום השקעת הנדל”ן שלך בישראל.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות