הר הכסף

האם אי פעם תהיתם בנוגע לכספים אבודים או נשכחים שמעולם לא ידעתם על קיומם? אמנם לרובנו אין דוד עשיר ומסתורי מחו”ל שיופיע בוקר בהיר אחד בפתח הדלת, אך יותר ויותר אזרחים מגלים על כספים ששייכים להם ושמעולם לא נדרשו, בעקבות בדיקה פשוטה ומהירה באתר הר הכסף הממשלתי מטעם משרד האוצר.

מהו האתר, למה נועד, וכיצד בודקים את הנושא? המידע המלא לפניכם:

מהו הר הכסף?

הר הכסף הוא אתר מטעם משרד האוצר, שתפקידו להעניק תמונה מלאה על כספים שונים שנמצאים תחת שמכם. הכספים יכולים לבוא לידי ביטוי בחשבונות בנק רדומים, קרנות השתלמות לא פעילות, חסכונות שונים ועוד.

המערכת נוצרה בראש ובראשונה כדי לאפשר לקרובי משפחתם של אנשים שנפטרו לחפש כספים אבודים ולדרוש אותם לאחר הפטירה, אך היא בקלות יכולה לשמש כל אדם לצורך סדר, ארגון והתנהלות אישית נכונה מבחינה כספית וכלכלית.

על מנת להיכנס להר הכסף, עליכם לרשום “הר הכסף” בכל מנוע חיפוש ולהיכנס לתוצאה האורגנית הראשונה. הר הכסף הוא אתר ממשלתי השייך למשרד האוצר ולכן תצטרכו להיכנס אליו בכפוף לביצוע הזדהות. שלב ההזדהות אינו ארוך, אך תצטרכו להזין מספר פרטים אישיים לרבות תאריך הנפקת תעודת הזהות, שאלות בנוגע להנפקת דרכון או יציאה מהארץ בשלוש השנים האחרונות. האתר הוא ממשלתי ולכן מאובטח לחלוטין. הפרטים המוזנים אינם נשמרים בתוך האתר (נמחקים בתום השימוש) ואינם מועברים לצד שלישי בשום אופן.

למה חשוב לבצע את הבדיקה?

נתחיל עם הנתון החשוב הבא: הבדיקה בהר הכספים היא בחינם (ניתן לערוך עד 10 בדיקות עבור כל תעודת זהות) ולכן היא כדאית ומשתלמת. הבדיקה משקפת לכם באופן מלא האם יש לכם כספים בלתי ידועים והיכן הם נמצאים. אמנם המערכת לא משקפת את גובה הסכומים שנמצאים בכל מקום, אך היא תספר לכם היכן הם שמורים ותספק לכם פרטי יצירת קשר עם אותו גורם פיננסי.

לעיתים, חשבונות בנק ישנים, חסכונות או קופות שונות מכילים בתוכם סכומים של כסף שבחלוף הזמן, דמי הניהול “נוגסים” מהם ולכן גובהם מצטמצם. לכן, איחוד חשבונות או משיכת הכספים לא רק תחסוך לכם כסף, אלא גם תגלה לכם על כספים שלא ידעתם שקיימים. נוסף לכך, קיימים פיקדונות שעם הזמן צוברים יותר ויותר ריביות וערך הכסף עולה. מומלץ לוודא כי אכן התוכנית של הפיקדונות נכונה וכי היא משרתת את המטרות שלכם.

איזה חשבונות אפשר לאתר?

דרך אתר הר הכסף ניתן לאתר חשבונות בנק רדומים, פיקדונות בבנקים, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה, קופות גמל ועוד. ניתן לאתר אך ורק את החשבונות הרשומים תחת אותו האדם ואת חשבונות הרשומים תחת קרוב משפחה אליכם שנפטר בכפוף להזנת פרטי ההזדהות המתאימים.

איתרתם כספים אבודים? יש מה לעשות!

דרך השימוש באתר הר הכסף – איתור כספים הופך לקל ופשוט במיוחד. העובדה שכספים אלו מופיעים באתר, מאפשרת לכם לפנות לגוף הפיננסי בו הם נשמרו ולבקש להעבירם לקופה פעילה או למשוך אותם. בשלב הראשוני, מומלץ לערוך רשימה מלאה של כל הגורמים אצלם קיימים כספים שונים וליצור קשר עם כל אחד מהם בנפרד.

בשיחה עם הנציגים של אותו גוף, יש לברר את סכום הכספים הקיימים, האם ניתן למשוך אותם ובאיזה מועדים, ולקבל כל מידע נוסף שצפוי לעזור לכם. אם מדובר בכספו של נפטר שאתם יורשיו מכוח חוק הירושה או מכוחה של צוואה שהותיר אחריו, עליכם לברר את הפרוצדורה המדויקת המאפשרת שימוש בכספים אלה.

כשמדובר בכספים השמורים לכם, ידע הופך לכוח חשוב. ככל שתהיה בידכם אינפורמציה רחבה ומקיפה יותר לגבי כספכם, תוכלו להתנהל כלכלית טוב יותר ולשמור על יעילות מוצלחת. מכיוון שמדובר בתחום רחב בהרבה מזה שהוצג כאן, הנושק גם לחוקים מתחומי הירושה, הבנקאות, ההשקעות, חוזים ועוד – יש להתייעץ עם גורם מקצועי שיסייע לכם לבחון את הקיים ולהבין לאן להעביר את הכספים, כיצד ומתי.

לסיכום,

אם ייתכן שהוריכם פתחו עבורכם חיסכון בעבר, אם היו לכם קופת גמל, פיקדון, חיסכון או חשבון בנק בלתי פעילים או כל מוצר פיננסי אחר שנותר ללא תפיסת בעלות – אתר הר הכסף יאפשר לכם ללמוד על כולם ולהישאר בשליטה מלאה בנוגע למצבכם הפיננסי ולנכסים העומדים לרשותכם. האתר מציע התנהלות כלכלית אחראית ומושכלת, בה הציבור מקבל לידיו שליטה מחודשת בנכסיו ויכול לטפל בהם בדרך שבה הוא רואה לנכון.

שאלות ותשובות

האם מגיע לכם החזרי מס?

מלאו שאלון קצר שיסייע לכם לגלות אם מגיעים לכם החזרים כספיים.

מאמרים נבחרים

מס מונית לאחר 3 שנים

מס על מונית לאחר 3 שנים – מה חשוב לדעת?

מאמר מקיף על מיסוי מוניות לאחר 3 שנים. כולל הסבר על חוק המע”מ, השלכות כלכליות, דרכי התמודדות ועצות חשובות. מדריך חובה לכל בעל מונית שרוצה לחסוך במס ולהימנע מקנסות.

פטור ממס שבח: מדריך מקיף

גלה תובנות חיוניות לגבי מיסוי נדל”ן בישראל, המותאם לתושבי חוץ. מדריך מקיף זה בוחן מיסוי חברות, רווחי הון, פטורים ותכנוני מס אסטרטגיים, כולל ההשפעות של הצעות מס חדשות על בעלי בתים זרים. חשוף את המורכבות של פטורים ממס שבח וייעל את השקעות הנדל”ן שלך בישראל.

מס על קניית דירה

מס על קניית בית

גלו את שיעורי המס וההקלות החיוניים לרכישת בית בישראל בעזרת המדריך המעמיק שלנו. למדו על שיעורי מס רכישה מיוחדים, הטבות לעולים חדשים וכלים מעשיים לחישוב מס מקרקעין. קבל תובנות מקצועיות למקסום השקעת הנדל”ן שלך בישראל.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות